vodní pólo

vodní pólo, kolektivní míčová hra ve vodě, při níž se hráči pohybují plaváním a snaží se vhodit míč jednou rukou do branky soupeře. Hra vznikla v poslední čtvrtině 19.st. ve Velké Británii; první zápas sehrán 1874 v Londýně, první pravidla vznikla 1876 (za oficiální uznána 1911). 1928 zal. komise v. p. při Mez. federaci plavání. 1900 v. p. poprvé zařazeno do programu OH. U nás první oficiální zápas sehrán 1914. - Hřiště na v. p. tvoří ohraničená vodní plocha o max. rozměrech 30 x 20 m (minimálně 20 x 8 m), hloubka vody nesmí být nikde menší než 1 m; pro mez. zápasy platí rozměry 30 x 20 m, minim. hloubka vody 1,8 m. Branky jsou široké 3 m, na obou stranách jsou ozn. brankové čáry (bíle), dvoumetrové čáry (červeně) a čtyřmetrové čáry (žlutě). Míč má hmotnost 400-450 g, obvod 68-71 cm. Hrají dvě družstva o sedmi hráčích (čtyři střídající hráči, brankář) po dobu 4 x 5 minut čistého času, mezi částmi hry je dvouminutová přestávka. Branky je dosaženo, když míč přejde celý přes brankovou čáru. Lze jí dosáhnout kteroukoliv částí těla kromě sevřené pěsti, a to za předpokladu, že po zahájení (znovuzahájení) hry hráli míčem alespoň dva hráči (kromě pokutového hodu). - Hl. mez. soutěže jsou OH (od . 1900), MS a ME jako součást příslušných soutěží v plavání; mistrovství Československa (nyní liga) pořádáno každoročně od 1919.